Drugi dan gostovanja učenika i učitelja u projektu Eco schools

Drugi dan naše Eco mobilnosti učenici su na tehničkoj radionici pod vodstvom učitelja Ivana Filipovića i učiteljice Petre Ivanišević Rezo izrađivali kućice za ptice.

Sljedile su prezentacije učenika o sjemenju kojeg su donijeli sa sobom. Zadatak mobilnosti bio je  izaberati jednu biljnu vrstu koja raste u njihovoj zemlji i ponijeti njezine sjemenke.

Pri odabiru biljke učenici su trebali istražiti sljedeće informacije i podatke koje su predstavili izradom prezentacije:

• Usporedba (pojmova) autohtonih, alohtonih i invazivnih vrsta
  • Utjecaj invazivnih vrsta (biljnih i/ili životinjskih) na druge vrste
  • Primjeri invazivnih vrsta u vašoj zemlji
  • Opći podaci o vašoj izabranoj biljnoj vrsti (sistematika, izgled biljke, upotreba, zanimljivosti)
  • Stanište na kojem obitava izabrana biljna vrsta
  • Specifičnosti (životni uvjeti) i uvjeti sadnje za izabranu biljku (tlo, temperatura, svjetlost, voda)
  • Istražiti ima li odabrana biljna vrsta ikakav utjecaj na druge vrste (brzina širenja i rasprostranjivanja)
  • Na temelju podataka zaključiti bi li biljna vrsta mogla negativno utjecati na druge vrste u Hrvatskoj i time postati invazivna vrsta.

Predavanja i prezentacije bile su iznimno zanimljive. Sjeme smo posijali i posadili u teglice, a tim učenika iz naše škole brinut će se o njima i izvještavati sudionike o njihovom rastu.

Zvaršna aktivnost bila je likovna radionica na kojoj smo oslikavanjem platna na temu klimatske promjene i globalno zagrijavanje željeli prenijeti poruke o zbivanjima u okolišu. Radovi sudionika izloženi su u Gradskoj knjižnici Dugave. Za tu prigodu knjižničarka Marijana Spevec izradila je plakat i katalog koji će zajedno sa radovima putovati od države do države partnera škola kao izložba pod nazivom “Putujuća klima”.