SUSRET SOLIDARNOSTI

Susret solidarnosti na kojem su sudjelovali Ambasadori solidarnosti iz srednjih škola diljem Hrvatske, kao i učenici osnovnih škola iz Rijeke, Zagreba i Osijeka, održao se povodom 3. Tjedana izbjeglicaMA u ponedjeljak 23.lipnja 2016. u klubu Booksa u Zagrebu. Učenici osnovnih škola zajedno sa svojim nastavnicama pripremili su prezentacije projekata koji provode o svojim školama. Naveli su kako su tijekom projekta Škole za solidarnost prikupljali podatke o razlozima, tijeku i posljedicama migracija, kritički promišljali video isječke, raspravljali o ljudskim pravima i pravima djece, sudjelovali u radionici koju su vodile osječke ambasadorice solidarnosti, upoznali se s radom humanitarnih organizacija te izradili plakate kako bi svoja saznanja podijelili sa drugima te izražavali svoje emocije i stavove s izbjeglicama.

Zagrebačka osnovna škola Frana Galovića, koja se kao i prihvatilište za tražitelje azila nalazi u Dugavama već godinama radi na otvaranju svoje lokalne zajednice. Predstavili su kako već treću za redom organiziraju biciklijadu za učenike, roditelje i stanovnike naselja Dugave „Dugave pedaliraju“, a uključeni su i u projekt „Nasilje ostavlja tragove – zvoni za nenasilje!“ kroz koji je su razvili projekt „Franov bicikl“. U svojoj školi eksperimentalno provode kurikulum građanskog odgoja i obrazovanja, a kroz radionice i tribine upoznali su se s radom savjetovališta ”Luka Ritz”, udruge za zaštitu okoliša „Zelena akcija” – biciklopopravaljaona, prirodoslovne škola „Vladimir Prelog” i udruga „Krila” terapijsko jahanje.

IZVOR: http://welcome.cms.hr/index.php/hr/2016/06/14/susret-solidarnosti/