Galovići oživljavaju okoliš Dugava

Ove školske godine pokrenuli smo školski projekt „Galovići oživljavaju okoliš Dugava“ u sklopu kojeg smo planirali postavljanje novih koševa za smeće u školskom dvorištu što smo i ostvarili 26. rujna 2018. godine uz potporu Mjesnog odbora i Zrinjevca. Postavljeno je 20 koševa u školskom dvorištu i bližoj okolici.

Molimo sve stanovnike Dugava da čuvaju i ne uništavaju novopostavljene koševe, a to ćemo pokušati spriječiti i porukama koje će učenici postaviti uz koševe za smeće.

Učenici ekološke skupine su školske godine 2015./2016. uočili problem smeća u školskom dvorištu koje vrlo često nije u koševima koji nisu bili primjerene veličine i dizajna. Odlučili su pokrenuti „Inicijativu za čišće školsko dvorište“ kako bi podigli svijest o tom problemu kod drugih učenika, ali i lokalne zajednice. Proveli su istraživanje kojim su promatrali i zapisivali zapažanja gdje ima ponajviše smeća izvan kanti, te koji bi bio najbolji položaj novih kanti za smeće što su sve bilježili na karti školskog dvorišta. Biciklijada koju je organizirala naša škola u sklopu projekta „Franov bicikl“ poslužila im je kao odlična platforma da lokalnu zajednicu upoznaju s problemom pa su prikupljali potpise potpore za „Inicijativu“. Provodili su i ankete među učenicima naše škole i partnerske eTwinning škole kako bismo usporedili rezultate o postupanju s otpadom, te vidjeli imaju li i partneri problema sa smećem u školskom dvorištu.

Rezultate istraživanja i svu dokumentaciju predstavili smo Mjesnom odboru i Vijeću Gradske četvrti kako bismo zajedno nešto promijenili.

Melita Povalec, prof.biologije, koordinatorica.