Mobilnosti u Sofiju u sklopu Erasmus+ projekta „Stronger schools with 21st century skills“

Djelatnici naše škole Predrag Kralj, Mirko Mojzeš, Zrinka Kelečić i Danijela
Gracin, u vremenu od 21. do 25. studenog 2022., u sklopu Erasmus+ projekta „Stronger schools with 21st century skills“ sudjelovali su na
mobilnosti na temu Učenje podučavanje & aktivnost osposobljavanja/Tehnološko obrazovanje 21. stoljeća – dobre prakse u
robotskom kodiranju. Mobilnost je održana u Sofiji, u školi Sveti Kliment
Ohridski. Na mobilnosti su sudjelovali učitelji iz Turske, Latvije, Italije, Hrvatske i zemlje domaćina, Bugarske.

Prvi dan mobilnosti, nakon kratkog pozdravnog programa, kroz prezentaciju je predstavljen rad škole. Održana je radionica u kojoj se učilo kako kodirati te kako kod djece od najranije dobi stvarati stav o važnosti kodiranja. Učilo se pokretati mini-robota uz najosnovnije naredbe.

Drugog dana mobilnosti sudionici su upoznati s Lego Spike Essential 6+
setom, izrađivali su robote i pokretali svoje uratke. Ono što se radilo na radionici, sudionici su mogli vidjeti kako je primjenjivo
na nastavi, od prvog do posljednjeg razreda škole.

Trećeg dana organiziran je odlazak u gradić Koprivshtitsa, poseban po
gradnji kuća iz 19.stoljeća. U Muzeju kruha organizirana je radionica na kojoj se mijesio kruh.

Četvrti dan sudionici mobilnosti posjetili su Plovdiv, drugi po veličini grad u Bugarskoj. Plovdiv je poznat po starom dijelu grada, neobičnim građevinama i rimskom amfiteatru. Pozornica amfiteatra okružena je s 28 redova mramornih sjedala na kojima je moglo sjediti do 7000 gledatelja.

Posljednjeg dana mobilnosti sudionici i njihovi domaćini na likovnoj su
radionici oslikavali motive narodnih nošnja Bugarske koji su podsjećali na
kodove i kodiranje. Nakon obilaska škole i sudjelovanja na nastavnim satovima na kojima se mogla vidjeti primjena robotike u nastavi, sudionicima su podijeljeni certifikati i time je završena mobilnost.