KIDAMO – Erasmus+ KA1 CLIL in Practice – Focus on Ireland

Učiteljica, Melita Povalec, sudjelovala je na strukturiranom tečaju u Dublinu „CLIL in Practice – Focus on Ireland“ od 9.rujna do 14.rujna 2019.godine u organizaciji Europass Academy.

Skupinu u kojoj je učiteljica radila činile su dvije nastavnice iz Italije, šest učiteljica iz Portugala i jedan sveučilišni profesor iz Mađarske. Tečaj je bio koncipiran na aktivnom sudjelovanju sudionika u različitim skupinama, aktivnoj konverzaciji na engleskom jeziku te na povezivanju teorije s praktičnim primjerima.

Prvog dana prošli smo metode rada koje možemo primjenjivati u nastavi (show and tell, mingler activities, Q&A, find someone who, guided discovery). Drugi dan sastojao se od „step – by – step“ zadataka koji vode do usvajanja jezičnih vještina i ishoda pojedinog predmeta. Predavačica je prošla s nama nekoliko praktičnih primjera koje možemo koristiti za usvajanje ishoda svoga predmeta. Aktivnosti smo završili refleksijom na koji način smo radili određene zadatke te smo osmislili nekoliko aktivnosti za naš predmet u kojima možemo primijeniti određene pridjeve i fraze koje smo naučili. Trećeg dana smo upoznali neke fraze koje učenici mogu koristiti prilikom iznošenja svog mišljenja koje onda moraju jasno argumentirati. Predavačica nam je čitala priču te smo morali pratiti njen govor i gestikulacije kako bismo isto mogli primijeniti na svojim satovima prilikom uvođenja nekih engleskih pojmova. Uvježbavali smo izgovore te izvorni govor. Posljednja dva dana smo „reciklirali“ jezik kroz vježbe izgovora i TBL (task-based-learning) metodu rada te iznoseći neke svoje primjere rada koje već koristimo. Mnogo smo naučili jedni od drugih, pričali smo o školskim sustavima pojedinih zemalja, o kulturi i baštini tako da je druženje bilo izuzetno produktivno. Krajnji rezultat našeg rada bio je osmišljen nastavni sat za određenu temu u kojem smo primijenili naučeno, te smo svoje uratke predstavljali drugim kolegama i davali osvrte na pojedine ideje.

Posljednji dan smo proveli na terenskoj nastavi u Belfastu i Giant`s Cuseway području specifičnom po vulkanskom kamenju posebnih oblika.

Posjetite Facebook stranicu i doznajte više o strukturiranim tečajevima organizatora Europass Teacher Academy. https://web.facebook.com/groups/262729440733803/

Melita Povalec, prof. mentor