KIDAMO – Erasmus+ KA1 – STEAM Education u Heraklionu, Kreta, Grčka

Učiteljica matematike i fizike, Dubravka Despoja, sudjelovala je od 11. do 17. studenog 2019. na strukturiranom tečaju ´´STEAM EDUCATION´´ u sklopu Erasmus+ Learning Mobility programa za učitelje koji se održavao u gradu  Heraklionu u Grčkoj ( otok Kreta).

Program je trajao 7 dana, ukupno 30 sati. Osim predavanja i radionica na tečaju, učiteljica je posjetila i STEM tečaj za učenike osnovne škole te različite muzeje i znamenitosti Krete.

Svih dana trajanja tečaja ostvarivala su se raznovrsna predavanja, aktivnosti i radionice redoslijedom koji je bio naveden u programu. Posjetili su Natural History Museum of Crete te povijesnu znamenitost- palaču Knossos. Učiteljica je po završetku tečaja dobila Certifikat.

Pogledajte doživljaje učiteljice sa strukturiranog tečaja u Heraklionu: https://www.youtube.com/watch?v=89fbobP2Sq4&t=6s

Općenito o tečaju:

STEAM (znanost, tehnologija, inženjering, umjetnost + dizajn i matematika) je obrazovni okvir koji  zajedno povezuje različite predmete.

Za razliku od STEM obrazovanja STEAM  uključuje i umjetničko obrazovanje pa pruža priliku da se podučava u zabavnim okruženju te povećava osjećaj motivacije i povezuje učenje sa stvarnim životom. Cilj je educirati učenike kako bi im se pomoglo da postanu sposobni riješiti multidisciplinarne probleme. Uključivanje umjetnosti u kurikulume za znanosti namijenjeno je poticanju kreativnosti.

Glavna svrha tečaja bila je pomoći učiteljima da shvate važnost STEAM obrazovanja te kakav utjecaj mogu imati na djecu učeći znanost na zabavan i inovativan, ali obrazovan način. Na tečaju smo učili kako potaknuti dječju maštu i prirodni dar istraživanja te znanstveni način razmišljanja.

Ciljevi tečaja bili su:

-saznati zašto je STEAM obrazovanje važno za učenike

-otkriti prednosti stvaranja zabavnog okruženja za učenje znanosti

-istražiti kakvu korist imaju djeca od uključivanja umjetnosti u STEM obrazovanje

-otkriti važnost kreativnosti u STEAM obrazovanju

-naučiti kako podučavati djecu da razviju znanstveni um i stav

-odrediti vještine znanstvenog procesa

-naučiti obrazovne prednosti samoobjašnjavanja

-upoznati se sa znanstvenim eksperimentima koje možemo izvesti s malim financijskim sredstvima

-otkriti korisnost Arduina u STEAM obrazovanju

-otkriti načine integracije umjetnosti u STEAM obrazovanju

Metode rada: predavanja, vježbe, razgovori, timski rad, igranje uloga, studijski posjeti